Romani in Emirate

comunitate romaneasca in EAU

Reguli

Bine ai venit pe Forumul Romanilor din Emirate!

Acest grup se adreseaza persoanelor care locuiesc sau isi doresc sa ajunga in Emirate in viitorul apropiat. Incurajam dezbaterile pe probleme ce privesc in mod direct comunitatea din care facem parte, apreciem sugestiile si implicarea!

Verificati inainte sa puneti un subiect nou in ce sectiune a forumului va aflati. Mesajele ce nu apartin sectiunii corecte vor fi mutate.

Va rugam respectati ceilalti membri ai grupului folosind un limbaj adecvat. Violenta verbala de orice natura va fi sanctionata prin blocarea accesului temporar sau permanent la discutiile din cadrul Forumului.

Spor la comunicare,

Echipa Romani in Emirate

Astept un sfat util

acum 3 ani 7 luni #1 de roroma
Buna ziua,

Sunt un proaspat user al aceste comunitati si as dori un sfat din partea celor cu experienta in viata profesionala si sociala din Dubai.
De ceva timp sunt in cautarea unui job decent fie in Romania fie in strainatate dupa o experienta de 5 ani traiti in Cipru unde am avut un job foarte bun-operations manager-al unui lant de magazine alimentare.Recent am fost abordat de o companie de recrutare a fortei de munca in urma unei aplicatii online.Recrutorii colaboreaza cu un grup mare din Dubai "Apparel Group" care face recrutari masive din Romania si alre tari cu mana de lucru ieftina.Am sustinut pe skype 2 interviuri cu anumiti intermediari din Dubai care mi-au spus ca cel mai bine m-as incadra pe postul de assistant shop manager al unui magazin in cadrul grupului Apparel.Conditiile ar fi urmatoarele:bilet de avion platit, cazarea asigurata in prima luna ulterior trebuie sa imi gasesc singur locuinta, salariul de baza 4500dirhami+comisioane+incentives+bonus pe target+o suma de bani pt transportul de la locuinta din Dubai la locul de munca.Salariul de baza este evident unul mic, persoana cu care am sustinut interviul spune ca in mod cert voi fi multumit de banii castigati si ca ar trebui sa ma ingrijoreze mai putin despre banii si mai mult adaptarea la traiul din Dubai.Saptamana viitoare voi mai avea un ultim interviu pe skype in care ar urma sa se clarifice toate aspectele legate de bani si contract.in

As vrea un sfat din partea dumneavoastra, a celor care deja v-ati confruntat cu viata,angajatorii si job-urile din Dubai daca oferta este una buna , solida,demna de luat in seama.Credeti ca as putea ajunge la un salariu decent in urma incasarii comisioanelor?Sau daca cineva munceste deja la aceasta companie stie cum sunt veniturile?atmosfera la munca? sunt posibilitatide promovare?

Va multumesc anticipat!

Spor la bani!

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 3 ani 7 luni #2 de alex
Salut.

Hai sa o luam metodic:
Lunar o sa cheltui:
Chirie - minim 3000 AED (garsoniera ne-mobilata). Mobilata, mai adauga o mie. Atentie! Chiria se platese in cecuri, si se plateste rar in 12 cecuri (lunar). De obicei e 6 cecuri (la fiecare 2 luni,) 4 cecuri sau chiar 1 cec (pe tot anul).
Masina - 1500 (inchiriata). Poti face un credit sa cumperi una second, dar dupa 6 luni de munca.
Benzine, taxe drum, etc - 500
Mancare - 1000 (strict necesar)
Net - 300 (minim)
Mobil - 50-100
Utilitati (apa, curent) 3-400

Un total orientativ: 6800

Poti diminua cheltuilelile de cazare si utilitati stand cu cineva in "sharing".
Ca sa scapi de cheltuieli pe transport trebuie sa te orientezi ca sefviciul si locuinta sa fie pe o linie de metrou.

Mai cauta in ghidul de pe site si alte recomandari.

Bafta!

În ziua de azi, nu se mai cuceresc teritorii pentru a stăpâni oamenii,azi se cuceresc sufletele, se cucereşte psihicul.Odată ca ai psihicul, ai omul. Iar când ai omul, teritoriul vine de la sine.
(Alexandre de Marenches)

acum 3 ani 3 săptămâni - acum 3 ani 3 săptămâni #3 de Lime
Salut !

Un alt (foarte) proaspat utilizator...si foarte confuz. Ajutorul vostru ar fi foarte apreciat si recompensat cu o mare bere in UAE in eventualitatea in care se concretizeaza ceva :)
Am doua oferte de job, una in Abu Dhabi si alta in Dubai. Ambele de la acceasi companie, serioasa, internationala, am mai lucrat la ei in tara, nu e teapa. Pot alege intre oricare din locatii.
Acum incepe problema. Am facut un research destul de serios pe aceste doua orase, folosind pe cat posibil informatii nu mai vechi de 1 an, si rezultatele difera foarte mult de la site la site.
Nedumerirea mea - care e costul lunar al vietii in Dubai? Abu Dhabi sa spunem ca e similar, poate mai mic cu 10%.

Datele problemei
- voi veni cu sotia, ma rog va veni dupa ce obtin viza pentru ea, cunosc procesul destul de detaliat.
- sotia cel mai probabil nu va lucra. Cel putin in primele 6 luni.
- ne intereseaza sa locuim intr-un apartament de 2 camere (1-bedroom apartment sau studio, cu un dormitor si un living). Asta pentru costurile de intretinere, chiria va fi platita de firma dar nu si utilitatile.
- am vrea sa avem un nivel de viata similar mediei din Romania. Un iesit in week-end la un restaurant, la o plaja, la o plimbare, cuminti in timpul saptamanii.
- eventual o masina de inchiriat, ceva standard sa iti faci treaba, gen ford focus.

Foarte util raspunsul lui Alex, dar ma baga in ceata. De pe net mi-a reiesit o suma de aprox. 10.000 AED/luna, repet fara chirie. A se citi "de pe net" = "posibil marketing pentru expati pretentiosi".
Din informatiile lui Alex, ar fi 2000 (masina, taxe) + 1500x2 (mancare) + 500 (net) + 100x2 (mobil) + 400x2 (utilitai) = 6500 AED. Am pus x2 deoarece vom fi 2 persoane, cheltuielile fiind suportate din acelasi salariu.
Diferenta intre aceste doua sume este exact minimul pe care vreau sa il pun deoparte in fiecare luna, si fara de care nu plec din tara. Deal-breaker, si nu stiu daca sa accept oferta sau nu.
Sa fie tacamul complet, am un prieten la HR si mi-a spus ca peste 12.000 AED/luna nu am nici o sansa sa obtin (cazarea, viza, asigurarile, 1 bilet avion pe an platite de firma). Deci - accept 10.000? pot pune deoparte 3-4000 pe luna din acest salariu?

Nu am pretentia sa imi faca altcineva calculele, doar o informatie daca cineva este cu sotia in Dubai si intr-o situatie similara, un cost lunar actual si concret al vietii de roman ar fi de mare folos.

Tnx ! si...poate ne vedem cu bine :)
Emil

dor de duca

acum 3 ani 2 săptămâni #4 de tiberiu
Salut, este foarte greu de "prezis" exact viitoarele tale costuri pt ca fiecare familie are necesitatile ei care difera de la una la alta.

Daca respectiva companie iti ofera apartamentul (deci nu trebuie sa platesti chirie) insemna ca vei ramane cu salariul de baza doar care in general este mai mic decat accommodation allowance !
Aici trebuie sa fii foarte atent pt ca in functie de cat ai tu accommodation allowance poti sa decizi singur daca vrei sa stai in company accommodation sau vrei sa-ti inchiriezi singur. Eu de exemplu am ales sa stau unde vreau ei si in felul asta mai salvez din banii de accommodation allowance.
Revenind la calculele tale, ecuatia variaza foarte mult de la ce mananci (daca mananaci bio, preturile se dubleaza, daca mananci in oras zilnic iarasi) , cat de des faci shopping (la inceput vei avea nevoie de chestii in casa), ce insemna iesit afara ( un film si un popcorn pt doua persoane e in jur de 100 dh dar daca vrei sa bei cateva beri la terasa sau sa duci sotia la un restaurant deosebit, mai pune cateva sute de dh).

Daca te ajuta cu ceva iti dau orientativ costurile mele ( doua persoane la one bedroom asa cum sinteti voi)

- utilitati in jur de 800 DH (DEWA, abonament mobil, abonament telefon fix si net)
- mancare in jur de 1300 pe luna ( aici nu ma refer la mancat la restaurant)
- benzina, taxe, spalat masina in jur de 400 dh ( daca ai masina mica si nu faci drumuri intre emirate)
- un cinema, o bere in weekend etc in jur de 1300 pe luna
- daca mai faci un shopping ( si aici nu ma refer la bijuterii si TV cu diagonala 100'') se mai duc cel putin 1500 dh pe luna

Per total cred ca suma estima de Alex este foarte probabila atata timp cat " nu te dai in barci".

Nu s-a inteles exact cat va fi salariul tau (incluzand accommodation allowance) dar ar fi recomandat sa fie peste 13000 dh pe luna in cazul in care sotia nu lucreaza.

Trebuie sa stii totodata ca chiriile in Dubai sint mai ieftine decat cele in Abu Dhabi dar daca vei lucra in Abu Dhabi (mai ales la companii guvernamentale) s-ar putea sa fii obligat sa locuiesti acolo..

bafta
Tiberiu

acum 3 ani 2 săptămâni #5 de Lime
Tnx Tiberiu !
O zi faina !

Emil

dor de duca

Timp creare pagină: 0.994 secunde