Romani in Emirate

comunitate romaneasca in EAU

Reguli

Bine ai venit pe Forumul Romanilor din Emirate!

Acest grup se adreseaza persoanelor care locuiesc sau isi doresc sa ajunga in Emirate in viitorul apropiat. Incurajam dezbaterile pe probleme ce privesc in mod direct comunitatea din care facem parte, apreciem sugestiile si implicarea!

Verificati inainte sa puneti un subiect nou in ce sectiune a forumului va aflati. Mesajele ce nu apartin sectiunii corecte vor fi mutate.

Va rugam respectati ceilalti membri ai grupului folosind un limbaj adecvat. Violenta verbala de orice natura va fi sanctionata prin blocarea accesului temporar sau permanent la discutiile din cadrul Forumului.

Spor la comunicare,

Echipa Romani in Emirate

Munca in Emirate

acum 4 ani 6 luni #1 de Anura
Buna tuturor.
Am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta.
Am luat un interviu cu un angajator din Dubai, si as vrea sa stiu daca se merita.
Post de operator telefonic la un hotel Downtown Address Hotel, membru al consortiului EMAAR, salariu 1800DHS+service charge (acest service charge mi se da mie sau mi se retrage?), am cazare, transport, mese, uniforma+spalat de uniforma incluse.
Pasaportul mi se retine de catre angajator?
Initial e contract de proba de 6 luni, dar daca nu imi convine pot sa renunt dupa aceste 6 luni?
Se poate trai cu 1800 dhs pe luna?
Si internet wireless se poate contracta si cat costa?
V'as fi recunoscatoare daca m'ati putea ajuta cu mai multe informatii, trebuie sa dau un raspuns si nu vreau sa gresesc.
Multumesc frumos.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 4 ani 2 luni #2 de tiberiu
Buna ziua Anura si scuze pt intarziere, s-a lucrat un pic la website in ultimul timp.
In general nu recomandam slujbe platite sub 5000 Dh pe luna .
Daca te uiti la rubric ghid si salarii in EMirate ai sa gasesti si motivele pt care nu recomandam.

Te asteptam si cu alte intrebari

Tiberiu

acum 3 ani 8 luni #3 de giurgiupaul
Buna ziua,

Am si eu o intrebare cum e mai ok sa iti gasesti un job bine platit i Emirate?
Sa cauti de acasa prin agenti sau sa iti iei o excursie de o saptamana, sa mergi acolo si sa cauti de acolo?

Va multumesc.

acum 3 ani 8 luni #4 de alex
O săptămână nu e nici pe departe destul sa gasesti un job. Minim o luna.

Prin agenții trebuie sa fii foarte atent ce îți oferă și sa nu fie vreo păcăleală.

Baftă

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

În ziua de azi, nu se mai cuceresc teritorii pentru a stăpâni oamenii,azi se cuceresc sufletele, se cucereşte psihicul.Odată ca ai psihicul, ai omul. Iar când ai omul, teritoriul vine de la sine.
(Alexandre de Marenches)

acum 3 ani 8 luni - acum 3 ani 8 luni #5 de tiberiu
Cred ca cea mai buna varianta ar fi ....sa incerci ambele variante :)
Inainte sa vii cauti pe net job-uri din domeniul tau (nu cauta aleatoriu orice) si incerci sa faci programari la interviuri in aceeasi perioada.
Atunci cand vii, vei avea cateva interviuri programate deja si intre timp poti cauta si altceva .
Din pacate nu cred ca vei avea timp sa faci toate aceste lucruri intr-o saptamana.
Vii cu wiz air (platesti in jur de 150 EUR bilet avion), viza o obtii in aeroport, incerci sa faci un room / apartment sharing pt o luna
Daca nu iese nimic poti sa extinzi sederea cu inca o luna
Succes
Tiberiu

acum 3 ani 7 luni #6 de giurgiupaul
Sunt super confuz,

Caut de ceva timp un job in Emirate.
Inainte de a incepe aceasta cautare, eram destul de mandru de experienta si CV-ul meu (deoarece este un CV si o cariera, nu chiar de aruncat si destul de cautata, mai ales acolo).
Am pus peste 200 de cv-uri pe siturile oficiale ale marilor companii, pe situri de anunturi gen www.dubizzle.com/ si nici un contact. Indeplinesc toate conditiile care sunt afisate in anunturi si totusi nici un contact.
Nu mai inteleg nimic!
Care sunt criteriile de angajare? Ce conteaza in ochii angajatorului de acolo? Ce nu fac bine?
Sper sa ma lamuresca cineva, sa ma faca sa inteleg.

Va multumesc!

acum 3 ani 7 luni #7 de alex
In ce domeniu cauti job?

Cateva din observatiile mele personale:
- cea mai buna perioada de angajare este februarie-aprilie
- conteaza enorm experienta in GCC si Europa de Vest (in special UK). Daca nu ai experienta nu te ia nimeni in considerare decat pentru posturi "entry level"
- inainte si dupa Ramadan nu se misca absolut nimic in piata de munca.
- intre un candidat "walk in" si unul recomandat, intotdeauna se alege cel recomandat, chiar daca experienta e mai mica.
- daca pui ca date de contact un numar de telefon din afara EAU nu te suna (mai) nimeni. Interviuri online (skype) se fac extrem de rar.
- daca domeniul in care cauti este IT atunci sansele sunt extrem de mici. Piata de IT e suprasaturata

Surprinzator dar cand cautam job cei mai multi m-au contactat de pe LinkedIn. Asta presupune sa ai o lista puternica de contacte.

Bafta la cautare!

În ziua de azi, nu se mai cuceresc teritorii pentru a stăpâni oamenii,azi se cuceresc sufletele, se cucereşte psihicul.Odată ca ai psihicul, ai omul. Iar când ai omul, teritoriul vine de la sine.
(Alexandre de Marenches)

acum 3 ani 7 luni #8 de giurgiupaul
Am inteles.

Dar eu caut in domeniul hotelier si restaurante, am o experienta de 5 ani ca Manager de hotel si restaurant, 6 ani Manager la o firma de instalatii electrice si in plus o gramada de cursuri de specializare si diplome.
Imi doresc o cariera de manager, dar am aplicat si pentru posturi de supervizor, lider de echipa si alte posturi mai slab pozitionate, deoarece din cate ma cunosc, sunt convins ca pot avansa repede, asa ca ma multumesc si cu un job sub experienta mea, dar nici un rezultat.
Din aceasta cauza spuneam ca nu mai inteleg nimic. Nu imi pot imagina ce au cei care sunt selectati in plus fata de mine.
Au reusit sa deruteze total aceste incercari de a gasi un job in Emirate.

acum 3 ani 7 luni #9 de isaiacob
Buna tuturor !

Locuiesc in Doha de cateva luni , lucrurile nu au fost conform celor anuntate inainte sosirii.As dori sa ma relochez in Dubai si de cateva saptamani tot aplic si salariile sunt foarte mici sau ba chiar prefera filipinezi pentru ca ei accepta si un sal de 1800.
Pozitia si pe domeniul in care activez este Therapist Masseur , dar accept si pozitii pe front office , hostess , sales.
Cine poate sa ma ajute cu informatii sau cu vreo sugestie de un job vacant va rog sa ma contactati.
Va multumesc frumos.

acum 3 ani 6 luni #10 de mara2014
buna,
de aproximativ doua saptamani stau zi si noapte pe internet cautand un job in dubai!! e adevarat am aplicat pt foarte multe companii din domeniul food &beverage,mai si contactat telefonic sau prin email si am realizat destule interview-uri pe skype ... pe majoritatea le-am refuzat pentru ca nu m-i s-a oferit un salar mai mare de 500 $ binenteles + cazare,mancare etc...nu stiu ce sa fac daca sa merg acolo sau nu, doar pt banii ashtea si ma sperie si gandul k o sa imi ia pasaportul !!! imi puteti da un sfat sau o idee ??? va multumesc :huh:

acum 3 ani 1 săptămână #11 de Marian Marian
Salut...as putea oare obtine o informatie despre locuri de munca ca pompier sau ceva legat de security ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

acum 2 ani 11 luni #12 de ionut007
Buna ziua!! Am citit pe un site cum ca im Emirate se angajeaza pompieri romani, am intrat si pe un forum ,am facut rost de cateva adrese de facebook ale unor pompieri romani care lucreaza acolo. Momentan site-ul efrc fire e blocat. Colegii pompieri de acolo is cam zgarciti in detalii. Dar din zvonuri am inteles ca salariul e undeva peste 13.000 aed si e si cazare gratis. Suna prea frumos sa fie adevarat. Ma putetu ajuta cu niste ponturi??? Multulmesc anticipat

acum 2 ani 11 luni - acum 2 ani 11 luni #13 de tiberiu
Buna ziua Ionut,
Este adevarat ca sint pompieri romani care s-au angajat in Emirate.
Daca ei sint zgargiti in detalii, noi nu putem sa-i obligam sa dea aceste detalii dar salariul mentionat de tine mai jos cred ca este real si nu minciuna.
Dar nu insemna neaparat ca vei sta in Dubai ci poti fi relocat si in alt Emirat intr-un loc mai izolat.

Am gasit aici un link care te poate ajuta:

Succes
Tiberiu

acum 2 ani 11 luni - acum 2 ani 11 luni #14 de tiberiu
Salut Marian,
Vezi link-ul care l-am publicat in postarea legata de cautarea unui job de pompier in Emirate
Succes

Tiberiu

acum 2 ani 11 luni #15 de ionut007
Ms fain Tiberiu. Voi aplica si eu pt job. Dar ceva ca profesor pe acolo stii?? Sotia e profa de engleza si poate gasim amandoi de munca acolo. Multumesc anticipat

acum 2 ani 11 luni #16 de tiberiu
Din pacate nu stiu dar poti sa scrii pe celalalt forum ( groups.yahoo.com/neo/groups/emirates-romanians ) pt ca sint cateva persoane care lucreaza ca si profesor in Emirate

Numai bine
Tiberiu

acum 2 ani 8 luni #17 de cohiba
Salut, as avea si eu nevoie de un sfat. De curand am trecut de interviul final pentru postul de room attendant in cadrul hotelului Sheraton care se va deschide in luna Septembrie in Sharjah. Oferta de munca include:
-bilet avion
-cazare
-mancare
-transport pana la hotel
-asigurare medicala
-salariu de 1500AED

M-as putea descurca cu acest salariu acolo ?
Sunt sanse de promovare pentru acest post ?

Timp creare pagină: 1.998 secunde