Romani in Emirate

comunitate romaneasca in EAU

Reguli

Bine ai venit pe Forumul Romanilor din Emirate!

Acest grup se adreseaza persoanelor care locuiesc sau isi doresc sa ajunga in Emirate in viitorul apropiat. Incurajam dezbaterile pe probleme ce privesc in mod direct comunitatea din care facem parte, apreciem sugestiile si implicarea!

Verificati inainte sa puneti un subiect nou in ce sectiune a forumului va aflati. Mesajele ce nu apartin sectiunii corecte vor fi mutate.

Va rugam respectati ceilalti membri ai grupului folosind un limbaj adecvat. Violenta verbala de orice natura va fi sanctionata prin blocarea accesului temporar sau permanent la discutiile din cadrul Forumului.

Spor la comunicare,

Echipa Romani in Emirate

Ma mut in AbuDhabi! Ajutor :)

acum 4 ani 8 luni #1 de tmisulica
Salutare,

Numele meu este Mihai si sper ca prin Octombrie sa ajung si eu in AbuDhabi, vad ca toata lumea scrie de Dubai si incep sa ma gandesc daca am nimerit bine.
Sincer eu nu vreau prea multe de la potentiali binevoitori, ci doar sa imi sufle putin despre ce ar trebui sa fac mai intai cand ajung acolo.
1. Exista comunitati fizice de Romani unde as putea sa imi gasesc chirie ( sunt limitat undeva la 50-60k dhr pe an)
2. Care este procedura de obtinere a actelor (din partea mea nu a companiei) si cat dureaza
3. Permisul de acasa trebuie sa fie model nou (EU) si cat dureaza pana il obtin.
4. Ce ar trebui sa stiu mai important inainte de a ajunge
5. Ce stiti despre compania TAV Construction.
6. Cat de tare m-am fraierit cand am acceptat cca 16k drhm pe luna pt mine, sotie si un copil (ce ii voi aduce insa dupa un an)
7. Cat de greu imi va fi sa gasesc cativa prieteni dezinteresati acolo (romani) care sa imi fie un fel de ghizi in primele saptamani-luni, oferind la schimb o prietenie sincera

Mai am intrebari dar nu va mai plictisesc intrucat vad ca oricum lumea raspunde mai greu pe aici , probabil ca nu e ca in tara, acolo in general se munceste.

Multumesc in avans

Mihai

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 4 ani 4 luni #2 de tiberiu
Salutare Mihai,
Sper ca deja ai ajuns in Dubai si s-au rezolvat o parte din neclaritati.

Scuze pentru intarzierea in raspuns, am avut un re-design la website in ultimele luni, dar sintem back on track .

Daca mai ai intrebari oricand ( dar inainte recomand a citi ghidul de pe acest website)

Numai bine

Tiberiu

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Timp creare pagină: 1.016 secunde