Romani in Emirate

comunitate romaneasca in EAU

Reguli

Bine ai venit pe Forumul Romanilor din Emirate!

Acest grup se adreseaza persoanelor care locuiesc sau isi doresc sa ajunga in Emirate in viitorul apropiat. Incurajam dezbaterile pe probleme ce privesc in mod direct comunitatea din care facem parte, apreciem sugestiile si implicarea!

Verificati inainte sa puneti un subiect nou in ce sectiune a forumului va aflati. Mesajele ce nu apartin sectiunii corecte vor fi mutate.

Va rugam respectati ceilalti membri ai grupului folosind un limbaj adecvat. Violenta verbala de orice natura va fi sanctionata prin blocarea accesului temporar sau permanent la discutiile din cadrul Forumului.

Spor la comunicare,

Echipa Romani in Emirate

schimbarea actelor dupa casatorie cetatean strain

acum 5 ani 5 luni #1 de GRIGORESILVIANA
buna ziua m-am casatorit acum 1 luna la ambasada romanie .sectia consulara dubai.
sunt in romania si vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca sa mi pot schimba numele si respectiv actele ,unde trebuie sa ma duc si ce pasi trebuie urmati
de precizat sotul meu e cetatean libanez si vreau ca, casatoria sa fie recunoscuta si in liban sa ma poate trece pe pasaportul lui
pe unde ma duc nimeni nu stie ce trebuie sa fac

mersi mult sper sa gasesc o solutie pe aici

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 5 ani 4 luni #2 de doina
Buna ziua,pacat ca nu ai intrebat inainte sa pleci din Dubai.Puteai trimite cerere pt schimbarea pasaportului prin intermediul ambasadei,pe baza certificatului de casatorie eliberat de ei.Eu asa am procedat mereu .Doar pt buletin trebuie sa fiti in tara.Daca sunteti din Bucuresti mergeti la primaria de care apartineti, eu mi-am gasit actele la primaria sect 1-cele venite din strainatate[ certificate nastere copii,certificat casatorie international ].Dar pt a putea merge in Liban,nu trebuie sa fiti trecuta pe pasaportul sotului[stiu ca e valabil numai pt libaneze, puteti calatori cu pasaportul dv romanesc .Eu sunt casatorita din 1983 cu cetatean sirian si merg in Siria cu pasaportul romanesc si cu Cartea de Familie,unde este inregistrata casatoria noastra si cei 4 copiii.Deci sotul dv trebuie sa mearga la ambasada Libanului,sa inregistreze casatoria[ daca sunteti crestina nu va obliga nimeni sa va schimbati religia-aveti grija sa nu fiti pacalita ]si i se va elibera un act sa puteti calatori in tara sotului si cand va merge sotul in Liban va scoate aceasta CARTE DE FAMILIE de la starea civila pe baza actului eliberat de ambasada Libanului.Doamne ajuta si post binecuvantat !Doina

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Timp creare pagină: 0.894 secunde