Romani in Emirate

comunitate romaneasca in EAU

Reguli

Bine ai venit pe Forumul Romanilor din Emirate!

Acest grup se adreseaza persoanelor care locuiesc sau isi doresc sa ajunga in Emirate in viitorul apropiat. Incurajam dezbaterile pe probleme ce privesc in mod direct comunitatea din care facem parte, apreciem sugestiile si implicarea!

Verificati inainte sa puneti un subiect nou in ce sectiune a forumului va aflati. Mesajele ce nu apartin sectiunii corecte vor fi mutate.

Va rugam respectati ceilalti membri ai grupului folosind un limbaj adecvat. Violenta verbala de orice natura va fi sanctionata prin blocarea accesului temporar sau permanent la discutiile din cadrul Forumului.

Spor la comunicare,

Echipa Romani in Emirate

Export Renault Duster in Romania - vama, TVA

acum 4 ani 4 luni #1 de Lascar
Buna seara,

Sunt fericitul posesor al unui Renault Duster 4x4 si doresc sa-l export in Romania.
Ma puteti ajuta cu ceva lamuriri, daca voi plati vama sau TVA atat timp cat masina e fabriacata...acasa (UE)?
Imi trebuei de la Consulat un certificat de repatriere?
A mai trimis cineva o masina fabricata in UE acasa?
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
Lascra Catargiu
Dubai +971 50 5508524

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 4 ani 4 luni #2 de tiberiu
Buna ziua si felicitari,
Cum este masina, santeti multumit de ea ?

Chiar daca masina este fabricate in UE nu insemna neaparat ca este fabricata conform standardelor UE tinand cont de faptul ca a fost fabricate pt export non UE countries . De ex. daca masina nu are catalizator, taxa de inmatriculare va fi exorbitanta.

Pt mai multe info cititi articolul de pe site-ul nostru:

www.dubai.com.ro/ghid/la-revedere-eau/81...ci-masina-in-romania

success
Tiberiu

acum 3 ani 4 luni - acum 3 ani 4 luni #3 de tiberiu
Aveti mai jos mesajul unei persoane care a exportat o masina Renault Duster din UAE in Romania:
Costurile totale s-au ridicat la 10900 RON ( Dec. 2013 data transportului)

"Legat de masina, pentru cei curajosi ca mine care vor sa exporte masini din Dubai in Romania:

1.E nevoie de primul certificat de inmatriculare in original, se pare ca fara asta nu va accepta Politia inmatricularea (eventual luati o adresa Politie Dubai care sa certifice data si prima inmatriculare)

2.Se obtine certificat export de la Politie Dubai (14 zile se poate circula cu numerele albastre) ; originalul si numerele albastre vor fi solicitate de Politia Romania inainte de inmatricularea finala, deci nu se distrug cand se obtin numere provizorii ; cu numerele de exposrt se poate circula in Romania max. 3 luni, dar eu am evitat sa le tin si am optat pentru numere rosii (provizorii)

3.Contactati agentie cargo-shipping (agentia cu care am lucrat eu):

TT: 24 to 25 days (approx)

Ocean Freight Charges : USD 1875 /20'
Shobha

Advanced Cargo & Shipping LLC, P.O. Box : 115471, Ground Floor, Shipping Tower, Opp. Port Rashid, Dubai - UAE

TEL : +971 4 3938510, Fax : +971 4 3938512, mob : +971 55 1406065, Web : www.acsdubai.com , Email : Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Am pus masina pe 16 sept si pe 9 oct. era in vama Cta. Eu am rezervat containerul cu Maersk Line si am urmarit traseul navei pe internet (Maersk Romania SRL; Direct phone: +40-372-858982; Fax: +40-241 742464).

Shobha se va ocupa si de rezervarea containerului.

A durat 1 sapt. pana am dus masina in Jebel Ali. Se face packing list in engleza si romana si se lasa o cheie masina in Jebel Ali (oamenii de acolo o vor urca si asigura in container). Soferul agentiei s-a ocupat impreuna cu mine.
4.Dupa imbarcare Shobha va trimite prin email BL (Bill of Lading) cu care se poate ridica masina din Romania
5.Asigurarea transportului cu Oman Insurrance (150AED), vor avea nevoie de numarul containerului
6.Dupa ce vine masina (va trimite Maersk email BL si vor cere 260$ in un cont – transfer bancar), se contacteaza o firma de comisionare vamala ; nu toate fac documente vamuire auto, dar am gasit una :

Bogdan Iacob, Sc Trucks Expedition Srl, Cladire Administrativa Radacina Mol 1S Parter, Camera 02, Constanta SudAgigea, Phone/Fax:(+) 40 - 241 - 485 – 516, Mob: (+) 40 – 756 – 077 – 470, email : Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

E multa alergatura dar ei sunt de treaba, am pierdut 1 zi, dar a meritat la urma sa conduc masina favorita pe soselele Romaniei !

Trebuie facuta dovada perioadei de sedere in UAE prin pasapoarte, vize sau, cel mai bine, prin « end service certificate » de la firma unde ati lucrat
7.Reglementari de la ANAF legate de timbrul de mediu se mentioneaza cand se primeste calculul timbrului de mediu
8.De la ANAF am obtinut certificat scutire TVA (trebuie la inmatriculare, originalul oprit de Politie)
9.RAR pentru CIV:

- Trebuie intrebat dealerul daca masina are certificare CE, altfel RAR informeaza RAR central si se face testul dinamic la RAR Voluntari

- Am facut testul si a iesit ca in cartea masinii

- Am facut update de soft acasa pentru benzinele noastre mult mai bune decat cele din Middle East

- Important e sa se verifice in Dubai la service existenta componentelor care influenteaza poluarea (catalizator si 2 sonde lamda)

- Un tip cu un Audi din Arabia Saudita a facut testul si a iesit non-euro, deci tocmai bun de dezmembrare

- RAR Buc (Grivitei) nu accepta decat certificat omologare pentru CE; pentru masinile exportate in Middle East fabricantii nu pun prea mare atentie pe normele de poluare si, in consecinta, nu au certificat masinile pentru CE.

Per total a fost oleaca de alergatura, am riscat totusi nestiind ca certificatul de conformitate primit de le Renault nu va fi luat in considerare de catre RAR.

Cu stima,

Lascar"
Atașamente:

Timp creare pagină: 1.007 secunde