Romani in Emirate

comunitate romaneasca in EAU

Reguli

Bine ai venit pe Forumul Romanilor din Emirate!

Acest grup se adreseaza persoanelor care locuiesc sau isi doresc sa ajunga in Emirate in viitorul apropiat. Incurajam dezbaterile pe probleme ce privesc in mod direct comunitatea din care facem parte, apreciem sugestiile si implicarea!

Verificati inainte sa puneti un subiect nou in ce sectiune a forumului va aflati. Mesajele ce nu apartin sectiunii corecte vor fi mutate.

Va rugam respectati ceilalti membri ai grupului folosind un limbaj adecvat. Violenta verbala de orice natura va fi sanctionata prin blocarea accesului temporar sau permanent la discutiile din cadrul Forumului.

Spor la comunicare,

Echipa Romani in Emirate

transport animale de companie

acum 5 ani 11 luni - acum 5 ani 11 luni #1 de stefanai
Nu stiu cata lume e interesata de acest subiect, dar eu m-am chinuit ceva vreme pana am aflat ce trebuie facut pentru a-mi aduce cei doi motani aici. Azi ii am in sfarsit langa mine (mai exact peste mine :)). A fost ceva alergatura dar a meritat.
Gasiti toate informatiile mai jos in urmatoarele 2 mesaje. Pt intrebari ma puteti contacta pe 0501223591.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

acum 5 ani 11 luni #2 de stefanai
Exista mai multe variante:

1. apelarea la o firma din emirate care sa se ocupe de tot procesul (cost exagerat peste 10.000 AED minim, livrare door-to-door)
2. apelarea la o firma din Romania pt transport iar la destinatie se ocupa proprietarul de obtinerea permisului de import si de scoaterea din vama (cost in jur de 5000 AED) - eu am mers pe varianta asta si a fost ok

Acte necesare:
DE OBTINUT IN TARA
- pasaport cu mentionarea microcipului si toate vaccinurile la zi (vaccinul antirabic trebuie facut cu cel putin 21 de zile inainte de iesirea din tara si maxim 1 an)
- certificat antirabic in care se specifica cantitatea de anticorpi (va ajuta veterinarul, se ia de la Facultatea veterinara din Bucuresti, nu stiu pt restul tarii ce variante sunt) - Atentie: se face va face mai intai vaccinul antirabic, apoi la 30 de zile se recolteaza sange pentru analize, dupa care mai dureaza maxim 21 de zile eliberarea certificatului (cu o spaguta mica se poate elibera si intr-o saptamana)
- traducerea in limba engleza a certificatelor antirabice deoarece se emit doar in limba romana (e nevoie doar de traducere autorizata, nu si de legalizare)
- certificat de sanatate – se emite cu 24h inainte de plecare de catre orice veterinar (mie mi l-au obtinut cei de la firma de transport)

DE OBTINUT IN EMIRATE
- permisul de import – se merge la Ministry of Environment and Water cu copii dupa pasaport, certificat antirabic, pasaport stapan +viza de rezidenta, se platesc 200 AED cu e-dirham card si se obtine pe loc
Animalele de companie trebuie sa intre in tara in sistem cargo, nu pot calatori in cabina avionului cu stapanul.

acum 5 ani 11 luni #3 de stefanai
Cum am procedat eu:
1. Firma de transport animale din Romania – Infinite Marketing Group
www.transportanimale.ro/ro/contact.html
Phone/Fax :
Phone: 021/430.30.18
Fax: 021/430.55.29
Mobile: 0721.226.759
Mobile: 0788.188.057
Email :
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.
S-au ocupat de transport in sine (550 EUR pt 2 motani), obtinerea certificatului de sanatate (120 RON) si procurarea custii (100 EUR). Transportul de acasa la aeroport a fost gratuit
Traseu: Bucuresti – Praga – Abu Dhabi – au facut cam 24 h door to door
2. Obtinerea permisului de import – 200 AED / cap de motan – sotul s-a dus intr-o dimineata la Ministry of Environment ans Water si a rezolvat intr-o ora
3. Scoaterea din vama – se mai platesc 200 AED / cap de animalut cu e-dirham card + inca niste taxe in valoare de aprox. 500 AED (cash) – dureaza minim 1 ora tot procesul (la noi a durat 5 ore pentru ca veterinarul care pune stampila pe acte nu a venit la servici cand trebuia, adica la 8 dimineata, ci la 12)

acum 5 ani 6 luni #4 de comsana
buna ziua, as dori o informatie , eu am un catel pot sal aduc in dubai. va multumesc

acum 5 ani 6 luni #5 de comsana
buna ziua pot sa aduc un catel in dubai?

acum 5 ani 6 luni #6 de stefanai
da, aveti mai sus informatiile necesare!

acum 5 ani 6 luni #7 de comsana
va multumesc

acum 5 ani 6 luni #8 de Adrian
Dar nu se poate adopta,cumpara un animal de companie de acolo?

~> Don`t Worry Be Happy <~

acum 5 ani 5 luni #9 de Rocky4u
Buna,

Imi poti spune te rog cat timp a durat intregul proces? De la inceputul alergaturii in romania pentru acte pana cand ai avut cei doi motani aici.
Si inca ceva, spuneai mai jos ca firma din emirate ar percepe 10.000aed pentru a se ocupa de tot procesul - te refereai aici inclusiv la obtinerea actelor in Romania?

Multumesc,
Octavian

acum 5 ani 5 luni #10 de stefanai
pai depinde de veterinar. oricum e nevoie de 30 de zile intre vaccinul antirabic si recoltare sange pt certificatul antirabic.
parca in cei 10.000 era inclus tot, mai putin pasapoartele si vaccinurile, deci oricum nu scapi de alergatura pt certificatul antirabic. cel mai bine ii contactezi si iti dau ei toate informatiile

acum 5 ani 5 luni #11 de alex
O firma in dubai care se ocupa cu relocari de animalute si nu numai este DKC ( www.dkc.ae )

În ziua de azi, nu se mai cuceresc teritorii pentru a stăpâni oamenii,azi se cuceresc sufletele, se cucereşte psihicul.Odată ca ai psihicul, ai omul. Iar când ai omul, teritoriul vine de la sine.
(Alexandre de Marenches)

acum 5 ani 5 luni #12 de comsana
buna ziua, in dubai sant caini , au voie sa se plimbe cu stapanul. va multumesc

acum 5 ani 5 luni #13 de Rocky4u
Multumesc de raspuns.

Cu e-dirham card se plateste doar acea taxa de 200 AED?
Din ce am citit pe site-ul lor sunt niste carduri preplatite.

Timp creare pagină: 1.205 secunde