Romani in Emirate

comunitate romaneasca in EAU

Slujba de Paste

Update 31.03:
 
Doresc sa confirm ca s-a definitivat pregatirile pentru Sfintele Sarbatori de Paste dupa cum urmeaza:
 
- perioda de sedere a parintelui va fi 8 - 14 Aprilie.
- Slujbele de Denii se vor derula in zilele de 8,9,10 Aprilie in curtea Consulatului urmate de spovedanii pentru cine doreste
- Slujba de Inviere va avea loc la Biserica Siriano-Greaca din Jebel Ali ( Jebel Ali Village, Biserica cu cupola rosie din compoundul de biserici) in seara de 11 Aprilie incepand cu ora 23,00.
 
Cererea Bisericii Siriene este sa nu picuram ceara in biserica. Trebuie sa respectam aceasta cerinta pentru a le arata recunostinta  ca  de 3 ani ne pune la dispozitie in Sfintele Sarbatori  locatia, desi comunitatea noastra nu a contribuit la ridicarea edificiului si nici nu plateste  contributie anuala asa cum platesc sirienii, grecii si rusii. Comunitatea noastra are nevoie sa mai poata folosi biserica si in perioadele ce urmeaza.Putem folosi suporturi de protectie si sa evitam pe cat posibil sa picuram ceara.
 
De asemenea contributiile pentru costurile cu biletele si sederea preotului si a dascalului nu s-au strans. Pana in week-endul trecut nu era nici un ban depus la ROMCOM. Este un eveniment pentru comunitate si de comunitate si nu un efort singular.
 
Pentru cine are nevoie de  servicii de la parinte gen botezuri, sfestanii de casa, etc sunt  rugati   sa ma contacteze cat de curand  pentru a fi inclusi in programul parintelui.
 
 
Demersurile sunt in curs pentru aducerea unui preot din Romania pentru Sfintele Sarbatori de Inviere si din Bunavointa Domnului si a Patriarhiei Roamane  vom avea si  anul acesta sarbatorile dupa traditia de acasa.
 
Slujba de Inviere va avea loc cel mai probabil la Biserica din Jebel Ali si cele 3 seri  de denii urmate de spovedanii  la Consulatul din Dubai, dupa traditia anilor precedenti.
 
Banutii pentru bilete si celelalte cheltuieli pot fi stransi la Magazinul Romanesc. 
 
Pentru cine are nevoie de  servicii de la parinte gen botezuri, sfestanii de casa, etc sunt  rugati   sa ma contacteze cat de curand  pentru a contura programul.
 
Cu stima,
Carmen Paiu
0554252450/0505278402

Nu poti comenta pana nu esti logat